Lasy i łąki Beskidu Sądeckiego

PIWNICZANKA

Klient: Piwniczanka
Kreacja: Plankton
Zdjęcia oraz timelapse: Plankton

Bajkowe lasy Beskidu

BRIEF

To nie jest historia o cudownym składzie mineralnym wody, który można przeczytać na etykiecie. Nie postawiliśmy butelek na kamieniu wystającym ze strumyka górskiego, aby wzbudzać pragnienie. Nie skonfrontowaliśmy produktu z długimi nogami pięknej aktorki pijącej wodę. Symulacja wody w programach 3D tworzącej piękny kształt plastikowych butelek, to efektowny zabieg, z którego też zrezygnowaliśmy.

Studio Plankton to nie tylko animacja i efekty tworzone w programach komputerowych. Jesteśmy pasjonatami, jak również wykształconymi artystami tworzącymi sztukę w najróżniejszych dziedzinach.

Dzika natura
Mgliste lasy Piwniczanki
Michał o wschodzie słońca

TIMELAPSE

W projekcie dla producenta wody mineralnej Piwniczanka niezbędne były zdolności fotograficzne. Ten naturalny i szczery sposób przedstawienia miejsca, z którego jest wydobywana Piwniczanka od początku był autorskim projektem Krzysztofa Urbańskiego. Łącząc wiedzę filmową z popularną techniką fotografii poklatkowej (timelapse) wraz z Pawłem Czaplą, Michałem Krukiem, Bruno Dudczakiem i wiernym psem Kato, pokonali szlaki Beskidu Sądeckiego w poszukiwaniu wyjątkowych ujęć.

Plan filmowy spotu Piwniczanki
Ekipa na planie produkcji Piwniczanki
Reżyser produkcji analizuje widok na Pieniny

KILOGRAMY i SPRZĘT

W skład wyposażenia wchodzą aparaty fotograficzne NIKON D800, CANON 5D, CANON 7D, CANON 750D oraz Sony A7, do tego komplety obiektywów i akcesoria. Równie ważnymi oraz istotnie zwiększającymi ciężar bagażu urządzeniami były programowalne slidery, Edelkorone oraz karbonowe statywy Manfrotto. Oddalona od cywilizacji ekipa musi być wyposażona w zasilanie, wszelkie możliwe śruby, mocowania, śrubokręty, imbusy, latarki i kabelki. Szybko zmieniająca się pogoda zmusza do posiadania małego namiotu, szczególnie przydatnego w czasie minusowych temperatur czy padającego deszczu.

Przewidywalność pogody to podstawa wykonania odpowiedniej sekwencji zdjęć zaprogramowanych w czasie. W tym celu posługujemy się intuicją, mokrym palcem i technologią ukrytą w smartfonach. Za prognozę pogody i analizę zachmurzenia odpowiada aplikacja ICM Meteo, a za ustalenie pozycji słońca i księżyca aplikacja Sun Surveyor (dostępne w App Store). Uzbrojeni w technologię meteorologiczną często przegrywaliśmy z kaprysami zjawisk meteorologicznych, których nie są w stanie ujarzmić wielkie korporacje.

Pozycji słońca dzięki aplikacji Sun Surveyor, a prognoza pogody poprzez ICM Meteo

Nad bezpieczeństwem czuwał nasz wierny pies KATO, który skutecznie odstraszał komary pozycją jaszczurki, walczył z jadowitymi patykami i pilnował sprzętu.

Nasz pies KATO pilnuje sprzętu do timelapsów
KATO skutecznie odstrasza komary pozycją jaszczurki
KATO walczy z jadowitym patykiem

FILM

Specyfika ujęć timelapse pozwala ocenić materiał wykonany dopiero po jego "wywołaniu". To trochę jak w przypadku fotografii analogowej, która odkrywa finalny efekt po procesie chemicznym. Za wywołanie materiału zdjęciowego odpowiedzialne są 3 najpopularniejsze programy edycyjne materiałów RAW. Adobe Lightroom odpowiedzialny za ustalenie właściwej kolorystyki, LRTimelapse za łączenie i wyrównanie kolorystyczne wszystkich klatek sekwencji oraz dowolny program edycji video, może to być After Effects lub Premiere Pro.

Piwniczańskie cumulusy, cirrusy i inne stratusy

AUDIO

Pierwotnym założeniem i fundamentem wszystkich spotów jest kompozycja Clauda Debussy "Clair de lune" z 1882 roku. Za ścieżkę dźwiękową odpowiedzialny jest Marek Smok Rajss - realizator dźwięku, a za grę na pianinie Mateusz Krystian. Połączenie ujęć przyrody z pięknym utworem muzycznym trzeba było okrasić lektorem z najwyższej półki. Głos musiał zatem należeć do lektora filmowego, którego bardzo rzadko można usłyszeć w reklamach. Idąc tym tropem udało się nam namówić do współpracy absolutną pierwszą ligę lektorską - pana Piotra Borowca, który użyczył swojego głosu głównie w wersjach 8, 15 i 30 sekundowych.

Góry Beskidu Sądeckiego60 sek.
Śnieżny zachód słońca nad Beskidem Sądeckim15 sek.
Mglisty i mroźny poranek8 sek.

PODSUMOWANIE

Podstawowym założeniem w tworzeniu reklam jest zadbanie o jej skuteczność, ale chcieliśmy też sprawić Wam i sobie przyjemność w czasie, który poświęciliście na obejrzenie tej krótkiej historii. Nasza przygoda trwała o wiele dłużej i wymagała od nas dużo energii i wkładu emocjonalnego w każde ujęcie. Mamy wielką nadzieję, że było warto.

© 2016 Studio Animacji Plankton TV, Kraków